Post

Czym jest oczyszczacz powietrza? Jak działa?


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody B4 czarny Borg&Overstrom Kup teraz
Filtr do wody Bluewater Cleone Balance – model 2021 Kup teraz
Zmiękczacz wody Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI Kup teraz

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które oczyszcza powietrze ze szkodliwych cząstek stałych, takich jak PM-10, alergenów i bakterii. Oczyszczacz powietrza można kupić w różnych modelach z wieloma filtrami. Poniżej przedstawiamy aktualny ranking oczyszczaczy. Mogą być one dostosowane do naszych konkretnych potrzeb, dzięki czemu możemy zakupić oczyszczacz powietrza z nawilżaniem lub jonizacją. Nawilżanie jest niezbędne, szczególnie w przypadku małych dzieci. Urządzenie ma wtedy zainstalowany pojemnik na wodę. Po przefiltrowaniu powietrza tworzy mgiełkę, która wraz z oczyszczonym powietrzem wydostaje się przez wentylatory. 

Jaka jest zasada działania oczyszczacza powietrza?

Każdy rodzaj oczyszczacza powietrza jest wyposażony w wentylator. Wentylator ten umożliwia cyrkulację powietrza, co z kolei pozwala na wykorzystanie go jako oczyszczacza. Następnie jest ono filtrowane przy użyciu różnego rodzaju filtrów, które różnią się w zależności od modelu. Co to jest oczyszczacz powietrza? W zależności od modelu, oczyszczacz może również jonizować lub nawilżać powietrze. Ta metoda oczyszczania jest wydajna i skuteczna, ponieważ powietrze jest stale filtrowane przez urządzenie. 

oczyszczacz powietrza

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Możemy wyróżnić kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza ze względu na ich różne konstrukcje i działanie.

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Oczyszczacze te mają wbudowany filtr wstępny. Filtr ten można łatwo umyć ręcznie i wychwytuje on największe cząsteczki kurzu, w tym widoczne pyłki, włosy i inne zanieczyszczenia. Często są one wyposażone w filtr drobnowęglowy, aby wychwycić kurz, który jest dla nas niewidoczny. Mogą one również wyeliminować pleśń i zarodniki pleśni. 

Oczyszczacze antysmogowe

Oczyszczacze te posiadają filtr HEPA i filtr węglowy. Zazwyczaj są to urządzenia klasy E10. Wychwytują pyły, w tym PM-10 i pochłaniają je, eliminując negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zmniejszają ilość szkodliwego benzoapirenu, który unosi się w atmosferze, szczególnie w dużych miastach.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorami

Te oczyszczacze powietrza mają wbudowany generator jonów. Pomieszczenie jest neutralizowane przez wytwarzane jony ujemne. Jony ujemne tworzą środowisko nieprzyjazne dla rozwoju niebezpiecznych wirusów i grzybów. Jonizacja nie tylko oczyszcza powietrze z kurzu, ale również usuwa cząsteczki chorobotwórcze. Jonizacja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dzieci.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

Urządzenia zawierają nawilżacz powietrza, który pozwala na dodatkowe nawilżenie już oczyszczonego powietrza. Pojemnik na wodę w oczyszczaczu pozwala mu wydmuchiwać mgiełkę za każdym razem, gdy oczyszcza powietrze. Ułatwia to oddychanie, ponieważ para wodna miesza się z powietrzem. Jest to szczególnie polecane w domach, w których są małe dzieci. Oczyszczacz ułatwia oddychanie, szczególnie zimą, kiedy w mieszkaniach może być bardzo sucho od włączonych grzejników. 

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Istnieje wiele rodzajów filtrów, które mogą być stosowane w oczyszczaczach powietrza. Do produkcji filtrów w oczyszczaczach powietrza stosuje się poliestrowe włókno szklane. Są one w stanie wychwycić bardzo małe cząsteczki i zanieczyszczenia. Te mikroskopijne cząsteczki są zatrzymywane wewnątrz filtra, aby zapobiec ich wydostawaniu się na zewnątrz. Filtry są klasyfikowane na podstawie ich zdolności do wychwytywania zanieczyszczeń. Klasa filtra określa, jak skuteczny jest on w wychwytywaniu zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom filtrów powietrza. 

Jakie zanieczyszczenia usuwa z powietrza filtr HEPA?

Filtry HEPA usuwają z powietrza takie zanieczyszczenia jak:

  • Cząstki stałe od 0.001-40mm, w tym PM 2.5 i PM 10.
  • Bakterie 0,2-60mm
  • Wirusy 0,02 do 0,03 mm - grypa i odra.
  • Sierść 3-12mm

HEPA NIE pochłania zanieczyszczeń gazowych, dlatego nie oczyszczą powietrza np. z dymu papierosowego.

Filtry można podzielić na klasy EPA

  • EPA E10 o skuteczności 85%. Stosowany w odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza i klimatyzatorach.
  • EPA E11, o skuteczności 95%, jest również stosowany w oczyszczaczach powietrza.
  • EPA E12, o skuteczności 99,5%, oprócz oczyszczaczy powietrza może być stosowany w szpitalach lub laboratoriach. 

Nie ma znaczenia, który oczyszczacz wybierzesz; ważne jest, aby zapoznać się z funkcjami i rodzajami filtrów, które są używane, aby wybrać najlepsze urządzenie dla Ciebie. 


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody BWT AQA Drink Pro 20 Kup teraz
Filtr do wody AQUAPHOR Kryształ H filtr pod zlew oczyszczający i zmiękczający Kup teraz
Zmiękczacz wody BWT Perla Silk XL (25 litrów złoża) Kup teraz

Komentarze (0)

Zostaw komentarz